PROJEKT "SPRING ALIVE"
Autor: Ana Derdić, 30. 3. 2012.

U našoj je školi 27. ožujka 2012. održano predavanje o seobi ptica u sklopu međunarodnog projekta Spring Alive. Predavanje je održala učiteljica prirode i biologije Andreja Mrazović za učenike razredne nastave kako bi se pravovremenom edukacijom potaknulo učenike na praćenje svijeta ptica i osvjestilo ih se o potrebi očuvanja okoliša.

Projekt Spring Alive već šestu godinu za redom provodi međunarodna Udruga za zaštitu ptica BirdLife ("Život ptica") u suradnji s partnerskim udrugama iz više od 30 europskih zemalja. Hrvatski pratner za ovaj projekt je Udruga za biološka istraživanja BIOM koja poziva sve zainteresirane da posjete stranicu projekta na www.springalive.net i tamo se uključe u projekt.

Sudjelovanje u Spring Alive akciji je jednostavno i zabavno.

Projekt Spring Alive jednostavno je proučavanje i promatranje ptica. Sve što trebaš učiniti je unijeti svoje prvo opažanje lastavice, kukavice, rode, čiope i pčelarice on-line na našim stranicama svake godine.

Čiopa

Lastavica

Ono što zanima ornitološke organizacije je saznati dan u godini kada većina ljudi po prvi puta opazi određenu vrstu ptice. Opažanja ptica selica koja djeca mogu na vrlo jednostavan i njima pristupačan način prenijeti putem Spring Alive internet stranice, pomažu stručnjacima ornitolozima da vide dolazi li ovih pet odabranih vrsta ptica ranije nego prijašnjih godina, što može ukazivati na povećanje temperature u zemljama Europe.

springalive_2
Rode

Kukavica

Pčelarica

Internet stranica je posebno namijenjena djeci i sadrži razne edukativne, ali i zabavne sadržaje. Iako je akcija prvenstveno namijenjena djeci, dobne granice za sudjelovanje nema. Ako volite prirodu i želite provesti više vremena u prirodi, a pritom naučiti  nešto novo, ovo je akcija za vas. Sudjelovanjem u ovoj akciji ne samo da ćete upoznati ptice selice i njihov čudesan put migracije, već razvijate svijest o zaštiti prirode i ptica i direktno sudjelujete u promoviranju njihove zaštite.

Ovako je to izgledalo kod nas!

Tekst preuzet i prilagođen sa web stranica:

Foto: Ivana Dukarić, učiteljica njemačkog jezika

PROJEKT "SPRING ALIVE"
Autor: Ana Derdić, 30. 3. 2012.

Sudjelovanje u Spring Alive akciji je jednostavno i zabavno.

Čiopa

Lastavica

springalive_2
Rode

Kukavica

Pčelarica

Ovako je to izgledalo kod nas!

Tekst preuzet i prilagođen sa web stranica:

Foto: Ivana Dukarić, učiteljica njemačkog jezika