POSJETILI SMO MUZEJ KRAPINSKIH NEANDERTALACA I RUDNIK ZRINSKI NA MEDVEDNICI
Autor: Ana Derdić, 20. 12. 2011.

Okupili smo se ujutro 16. prosinca 2011. u školi s vatrom pod nogama -  busevi samo što nisu stigli, a učenici predmetne nastave krenuli na izlet s nekoliko misija pred sobom: 1) preživjeti zagorske prometnice i pobijediti bolest kretanja, 2) saznati kako su nastali Zemlja i organizmi na njoj, 3) upoznati se s rudarskim zanatom i 4) dobro se zabaviti i sretno se vratiti kući! A u nastavku pročitajte da li nam je i uspjelo!

Okupili smo se u školi i željno iščekivali polazak, dok napokon vozači nisu stigli i ukrcavanje počelo. Dva busa, osamdesetak učenika naoružanih entuzijazmom i grickalicama, te razrednici u pratnji da sve drže pod kontrolom! Zbog radova na zagorskim prometnicama odlučeno je da ćemo do Krapine putovati preko Ivanca i Bednje što se pokazalo pogubno za probavni sustav naših učenika, no dobitno za dolazak u Krapinu jer smo sa samo malim zakašnjenjem  stigli na dogovoreni termin u Muzej krapinskih neandertalaca - naše prvo odredište.

Zanimljiv igrani film o životu krapinskog pračovjeka bio je uvod u šetnju kroz postav Muzeja gdje smo saznali da je Dragutin Gorjanović Kramberger povodom arheoloških iskapanja na lokalitetu Hušnjakovo našao ljudske ostatke koji su danas izloženi u Muzeju. "Prošetali" smo kroz svemir i nastanak Sunčevog sustava i Zemlje te spojili prve mikroorganizme u prve DNK stanice i život kakav danas poznajemo. Veličanstveni prizori i kosturi dinosaura, divovskih vretenaca i praptica doveli su nas do prvih čovjekolikih majmuna i kasnije nastanka čovjeka - danas glavnog "grabežljivca" na Zemlji.

Nakon Krapine, ponovo smo se zagrijali u autobusima i krenuli prema vrhu Zagrebačke gore da obiđemo do tada, većini nas, malo poznat Rudnik Zrinski. podijeljeni u grupe u pratnji vodiča Parka prirode ušli smo u utrobu Zemlje gdje su Zagrepčani u srednjem vijeku rudarili i vadili galenit iz kojeg su dobivali srebro. Cijela avantura pod zemljom je bila osigurana kacigama, koje smo kao pravi rudari morali nositi, a u hodnicima rudnika su nas dočekali rudari izrezbareni u drvu u prirodnoj velični.

Izlet je za neke prekratko trajao i prebrzo završio, no dobar provod i siguran povratak garancija su da nas očekuje još mnogo novih izletničkih avantura.

Učenici predmetne nastave ispred ulaza u Rudnik Zrinski

POSJETILI SMO MUZEJ KRAPINSKIH NEANDERTALACA I RUDNIK ZRINSKI NA MEDVEDNICI
Autor: Ana Derdić, 20. 12. 2011.

Učenici predmetne nastave ispred ulaza u Rudnik Zrinski