MOGUĆNOST OPRAVDAVANJA IZOSTANAKA UČENIKA U E-DNEVNIKU PREKO SUSTAVA E-GRAĐANI
Autor: Darko Zvonar, 15. 2. 2024.

Roditelji koji imaju vjerodajnice i koriste sustav e-Građani mogu opravdavati tj. uputiti razredniku zahtjev u aplikaciji za opravdavanje izostanaka učenika.

Obzirom da razrednici ne znaju koji roditelji mogu, znaju ili žele koristiti sustav e-Građani i njegove mogućnosti, molimo sve roditelje koji mogu i žele koristiti ovu mogućnost u e-Dnevniku da se jave razrednicima i pošalju im svoje osobne podatke. Da bi roditelj imao mogućnost opravdavanja tj. unošenja zahtjeva za opravdavanje u aplikaciju, razrednik mora unijeti osobne podatke roditelja u aplikaciju i označiti korištenje sustava e-Građani.

Napominjemo da roditelj unosi i šalje zahtjev razredniku kroz aplikaciju označavajući za koje dane opravdava i odabire ponuđeni razlog izostanka te unosi opis – napomenu o izostanku u previđeni okvir, a opravdavanje izvršava tj. potvrđuje isključivo razrednik. Ukoliko postoji ili je potreban dokument za opravdavanje,  roditelj ga treba priložiti u aplikaciju sa svojeg računala – npr. obvezna liječnička ispričnica ako je izostanak dulji od 3 uzastopna dana – koja je skenirana ili eventualno dobivena mailom od liječnika.

Uz navedeno, naglašavamo da je i dalje moguće opravdavati izostanke kao i do sada osobno ili pisanim putem (papirnato) ovisno o dogovoru razrednika i roditelja.

Za kraj ponovno napominjemo i molimo roditelje da vode računa o pravovremenom opravdavanju izostanaka jer u slučaju neopravdanih izostanaka učenik može dobiti pedagošku mjeru kao i za neprimjereno ponašanje ovisno o broju neopravdanih sati.

Ovdje je poveznica sa video uputama za navedenu mogućnost: