OBAVIJEST RODITELJIMA – PRIPREME ZA SLUČAJ POTREBE ORGANIZIRANJA NASTAVE NA DALJINU
Autor: Darko Zvonar, 12. 3. 2020.

Prema smjernicama Ministarstva znanosti i obrazovanja, za slučaj eventualne potrebe organiziranja nastave na daljinu, škola vrši pripreme za navedeno. U tu svrhu od učenika su prikupljene informacije o mogućnostima pristupa internetu i raspoloživim uređajima za praćenje nastavnih sadržaja od kuće.

Velika većina učenika izjasnila se da može kod kuće koristiti neki od informacijsko-komunikacijskih uređaja i da ima internet vezu. Učenici koji nemaju Internet vezu ili raspoloživi uređaj zadužit će isti u školi te će dobiti mogućnost spajanja na Internet putem jednog od teleoperatera. Korištenje uređaja namijenjeno je isključivo praćenju nastave na daljinu. Prema podacima koje su učenici dali razrednicima u školi će biti pripremljeni uređaji za one kojima trebaju da bi, u slučaju potrebe, mogli pratiti nastavne sadržaje u svojim razrednim grupama. O tome kao i o pristupu sadržajima učenici će dobiti upute.

Da bi se navedeno moglo u potpunosti pripremiti, svi učenici trebaju sutra donijeti u školu svoje lozinke kojima se pristupa i aplikaciji e-dnevnik, a pomoću kojih će se prijavljivati u aplikaciju Office 365 za škole u kojoj će biti formirane razredne grupe preko kojih će se pristupati sadržajima.

U nižim razredima je moguće, u dogovoru učiteljica i roditelja, koristiti i druge aplikacije i servise (Facebook, WhatsApp, Viber) kojima se mogu unutar grupe slati upute i materijali. Za razrednu nastavu sadržaji će biti prezentirani i putem TV programa.

Učenici će dobiti upute kako pristupiti sadržajima, a isto ćemo i objaviti. Postoji mogućnost da će, u slučaju nastupa navedene situacije, biti problema sa pristupom web stranici škole te vas molimo za strpljivost kao i da si obavijesti ili potrebne podatke spremite na računalo ili prepišete da se čestim i dugotrajnim posjetima web stranici ne bi otežao pristup istoj. Potrebno se je dogovoriti sa razrednicima i o eventualnim drugim načinima obavještavanja u slučaju nemogućnosti ili otežanog pristupa aplikacijama.