« Veljača 2022 »

Područje Malog Kalnikaima osobitu prirodnu, kulturno-povijesnu i, u novije vrijeme, turističku vrijednost. Za mnoge istraživače, ali i turiste - avanturiste ovaj je greben vrlo primamljivo mjesto.

Geografskim smještajem bliži Gornjoj Rijeci, Mali se Kalnik smjestio na zapadnom dijelu Kalničkog grebena  unutar zaštićene cjeline Značajnog krajobraza Kalnika. Sam vrh Malog Kalnika – Pusta Barbara na 460 mnv i pojas niže do visine 410 mnv zaštićen je 1985. godine prema Zakonu o zaštiti prirode kao „Posebni botanički rezervat Mali Kalnik“.

Greben Malog Kalnika (Pusta Barbara) s Velikim Kalnikom u pozadini

Osobit položaj, mikroklima i sastav tla omogućili su prisutnost raznim biljkama alpskog, mediteranskog, pontskog i drugih areala. Neke vrste, poput alpskog jaglaca i ljiljana zlatana su zaštićene biljne vrste, a poneke biljke imaju reliktni značaj jer se kod nas mogu naći na još smo par lokaliteta. Šumske zajednice su zastupljene u listopadnim i djelomično crnogoričnim vrstama.

Na stjenovitom brdu sjeveroistočno od Gornje Rijeke leže ostaci grada Malog Kalnika. Nekada je to bio mali burg, a prvi se put spominje 1240. godine. Za prvog vlasnika se od 1334. navodi plemić Grgur. Oko 1408. godine oba kalnička grada pripadaju Barbari Celjskoj, ženi kralja Sigismunda, dok nakon nje gradom vlada Katarina Celjska koja ih prodaje banu Vitovcu. Kroz povijest su se izmjenjivali brojni vlasnici i vladari, a grad gubi značaj 1461. godine kada Gašpar Orehovečki  seli u novi dvor izgrađen u nizini kod Gornje Rijeke.

Danas Mali Kalnik ima veliki značaj za razvoj turizma i adrenalinskih sportova, posebice paraglidinga. Livada podno grebena služi kao uzletište za ljubitelje visina. Stoga, prepustite se čarima kalničke gore i posjetite ovaj mali biser hrvatske prirodne i kulturne baštine.

Uzletna "pista" - livada podno grebena Malog Kalnika

Let paragliderom iznad kalničkih obronaka i kamenoloma

Tekst uredila: Ana Derdić, prof.

Izvor: www.pdkalnik.hr, 3. listopada 2011.

www.zastita-prirode-kckzz.hr/zasticena-podrucja/posebni-rezervati/mali-kalnik,

3. listopada 2011.