« Svibanj 2020 »

Izmjena gorskih masiva i brojnih poprečnih dolina daju Kalničkom gorju izgled prilično rastrgane planine.

Sva ta geološka i geomorfološka specifičnost iz čega proizlazi i krajobrazna raznolikost, te raznolikost flore bio je razlog da se najistaknutije i najviše područje planine Kalnik s okolnim šumskim sastojinama 1985. godine zaštiti Zakonom o zaštiti prirode kao "Značajni krajobraz Kalnik". Ono zauzima površinu od 4200 ha, a unutar njega se nalazi i manje zaštićeno područje "Posebni botanički rezervat Mali Kalnik" površine 5,35 ha.

Vrh Vranilac iz zraka

Raznolikost reljefa, njegova građa kao i posebnost mikroklime rezutiraju se u specifičnosti kulturne i povijesne baštine tog područja kao i bogatstvu biljnih zajednice, koje tu rastu. Sve to dočarava nam i Kalnička kružna, 5 km duga poučna staza koja počinje u dijelu zaštićenog područja koje se nalazi neposredno pored planinarskog doma.

Na lokalitetu Značajnog krajobraza Kalnik susrećemo neke biljke koje pripadaju srednjoevropskom i euroazijskom flornom elementu, kao i one s mediteranskim, ilirskim, pontskim i alpskim karakteristikama.

Njegov planinski dio prekriven je listopadnom šumom, dok čistih crnogoričnih šuma nema osim fragmentalno sađenih crnogoričnih sastojina.

Nisko rašće čine pretežno biljke: lazarkinja, ljubica, žednjak, kalnički jaglac, bljušt, zdravčica, plučnjak, kopitnjak, šumarica, ciklama, i druge, dok malobrojne livade također karakterizira velik broj biljnih vrsta od kojih mnoge spadaju u zaštićene biljne vrste prema Zakonu o zaštiti prirode.

Međutim, osim bogatstva biljnih zajednica i specifičnog reljefa pejzažnu sliku Značajnog krajobraza Kalnik upotpunjuju i kalnički vinogradi iza čijih se brežuljaka skrivaju prekrasne kalničke kleti, koje odražavaju sva obilježja tradicijske arhitekture tog kraja.

Tu su i ostaci zidina utvrda starih gradova Velikog i Malog Kalnika zaštićenih spomenika kulture, koji svojim estetskim, kulturno-povijesnim i turističkim značenjem upotpunjuju znanstvenu vrijednost i ljepotu biološke i krajobrazne raznolikosti koju pruža Značajni krajobraz Kalnik.

Kalnik Stari grad

Izvor: http://www.zastita-prirode-kckzz.hr/zasticena-podrucja/znacajni-krajobrazi/kalnik, 7. listopada 2011.