MATURALAC 2012./2013.
Autor: Ana Derdić, 22. 6. 2013.

Učenici 7.a i 7.b razreda su posjetili Biograd na moru i okolicu od 17. do 20. lipnja 2013. u pratnji razrednika Igora Frbežara i Ane Derdić, te učiteljice njemačkog jezika Ivane Dukarić.

"Dan D" za ovogodišnje sedmaše bio je ponedjeljak, 17. lipnja 2013. kada smo se u ranim jutarnjim satima s prvim zrakama Sunca počeli okupljati na parkiralištu škole ne bismo li se uputili na izlet godine - višednevnu maturalnu ekskurziju u Biograd.

S velikim nestrpljenjem smo čekali da se svi okupe kako bismo na vrijeme krenuli i na par dana stavili školu u drugi plan. Za učenike je misija bila dobro se zabaviti, podružiti, iskupati se, upoznati nove prijatelje i/ili simpatije i zakomplicirati učiteljima brigu o njima, dok su učitelji imali zadatak nad svima bdjeti i paziti, a također, još bolje upoznati učenike.

Rekli bismo da su obje misije bile ostvarene - i one učenika i one učitelja.

Prvi dan je bio dosta naporan što se puta i sadržaja tiče, no vrlo zanimljiv. Kroz sva četiri dana je vrućina iz nas cijedila svu snagu, no nismo se dali i sve smo prema planu obišli i ostvarili. U tom naumu su nam, naravno, pomogli vrlo simpatičan, društven i zafrkantski nastrojen vozač Štef i vrlo stručan i zanimljiv vodič Hrvoje. Svi su bili na razini svog zadatka zajedno s učiteljima.

Po polasku iz Gornje Rijeke uslijedio je dug put do okolice Šibenika u južnom dijelu Sjeverne Dalmacije gdje smo prvo posjetili NP "Krka". Prošetali smo slikovitim poučnim stazama kroz park, a zahvaljujući hladu prirodne vegetacije oko nas, ta je šetnja bila pravo osvježenje nakon duge i uzavrele vožnje. Po dolasku do kupališta na Krki napravili smo i kratku pauzu...doduše nismo se kupali, ali je i ta opcija inače otvorena za sve koji se žele osvježiti u hladnoj riječnoj vodi. Nakon NP "Krka" uputili smo se u razgled Šibenika, grada kralja Krešimira, a također je poznat i po katedrali svetog Jakova koja je na UNESCO-vom popisu svjetske kulturne baštine. Vrućina nam nije dopustila da se dugo zadržavamo u gradu, pa smo već lagano iscrpljeni požurili do Biograda da se smjestimo u hotel Bolero i još za dana, prije večere, obavimo prvo kupanje maturalca. To je bilo najbolje osvježenje i velika radost za sve učenike, među kojima je bilo i onih koji su sada po prvi puta bili na moru ili se u njemu kupali!

Drugi smo dan imali u planu obići Etnoland u Pakovom selu kod Drniša u zaleđu Šibenika. Na ugodno iznenađenje svih, ovo je bio vrlo zanimljiv i poučan izlet. Na ulazu nas je dočekao domaćin Joško Lokas (ne, nije šala, i ne radi se o televizijskom voditelju cheeky), koji nas je proveo kroz cijeli kompleks i upoznao učenike s običajima u kući i oko stola jedne tipične dalmatinske obitelji koja živi tradicionalnim načinom života u zaleđu velikih gradova i turističkih destinacija na obali. Ipak još veće oduševljenje tog je dana priredio Emilio Menđušić voditelj projekta Sokolarskog centra u Šibeniku. Svojim osebujnim i upečatljivim načinom komunikacije, Emilio nas je vrlo detaljno i stručno upoznao s pticama grabežljivicama – sovom ušarom (to nisu uši nego “rogovi”) i sokolom.  Čak je nekoliko učenica imalo priliku i držati, hraniti ih i pomagati u prezentaciji ovih veličanstvenih ptica. Svi smo ostali pod velikim dojmom oduševljenja, a i puno toga smo naučili. Nakon povratka u hotel i ručka, poslijepodne smo proveli kupajući se na gradskoj plaži – učenici su uživali izvodeći vratolomije na pedalini ili se brčkajući u plićaku.

Srijeda je bila zamišljena ležerno, prijepodne posjet i razgled grada Zadra s njegovim glavnim znamenitostima – “Pozdrav Suncu”, morske orgulje, crkva sv. Donata, katedrala i zvonik sv. Stošije, ulica Kalelarga, gradska vrata na Foši i gradska riva. No, čekajući polazak na izlet, nakon doručka, opustili smo se na terasi hotela uz tamburicu i pjesmu, čime su bili oduševljeni i učenici drugih škola koji su istovremeno bili na vlastitom maturalnom putovanju s nama u hotelu. Vrućina toga dana je bila nesnosna i zapravo smo svi jedva čekali ponovljeno poslijepodnevno kupanje. Našli smo svoj kutak plaže na kojem je svatko pronašao sadržaja i zanimaciju  za sebe. S obzirom da je ta večer bila posljednja u hotelu, učenicima smo za kraj organizirali večer disca. Uz nas su tu bili učenici škole "Tužno" s kojima su stvorena nova prijateljstva, a svi smo se skupa dobro zabavili i isplesali.

Četvrtak je svima prebrzo stigao, a s njime i kraj našeg putovanja. Prijepodne smo imali vremena za doručak, pakiranje i kratki kupanac, a nakon ručka smo lagano krenuli put kućama. Svima se bilo teško pozdraviti s morem i prijateljima nakon dolaska, ali smo ipak veseli uz pjesmu obilježili dolazak kućama.

Tekst i fotografije: Ana Derdić, razrednica 7.b i učiteljica geografije

MATURALAC 2012./2013.
Autor: Ana Derdić, 22. 6. 2013.

Rekli bismo da su obje misije bile ostvarene - i one učenika i one učitelja.

Tekst i fotografije: Ana Derdić, razrednica 7.b i učiteljica geografije